آرشیو دین و اندیشه

 • 20/ارد/1396 - 13:46
  همانطوری که می دانیم نظام آموزشی کشور، جنبه‌های تربیتی را در آموزش و پرورش بر مسئله آموزشی تعلیم و تربيت اولویت داده است و این سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با گذشت چندین سال هنوز نتوانسته است به آنچه که باید به اهداف خود دست هست برسد.
 • 9/دى/1395 - 11:08
  آیا در قرآن آیه ای وجود دارد که بر چادر به عنوان حجاب برتر دلالت کند؟
  در پاسخ باید گفت: در آیه 31 از سوره نور، خداوند به زنان مسلمان دستور می دهد که پوششهای خود را بر روی گریبان هایشان بیاندازند.[1] " خمر" که در این آیه آمده است به معنای «لباسی است که زن با آن، سر و سینه خودش را بپوشاند»[2]. که ظاهرا چیزی شبیه مقنعه یا بزرگتر از آن است.
  در آیه 33 سورۀ احزاب خداوند نیز می فرماید:
  « اى پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو كه چادر خود را بر خود فرو پوشند. این مناسب‏تر است، تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نگردند. و خدا آمرزنده و مهربان است.»[3]
 • 18/مهر/1395 - 13:01
  واقعه ی عاشورا ، با همه ی بزرگی مصیبت و بی هماوردی فجایعی که بر بزرگترین انسانهای تاریخ داشت، درسهای فراوانی دارد. توجه به این مسئله که در کنار شور حسینی نباید شعور حسینی فراموش شود و از قطره قطره اشکهایی که بر اباعبدالله (علیه السلام) ریخته می شود باید درس گرفت و در زندگی به کار بست، خود از درسهای عاشوراست.
 • 21/تير/1395 - 12:50
  همه امّت اسلام بر وجوب و لزوم امامت بعد از پیامبر اكرم صلى اللَّه علیه وآله اتفاق نظر دارند. این مطلب از سخنان بسیارى از دانشمندان شیعه و سنّى ظاهر بوده؛ بلكه به آن تصریح كرده اند.
 • 2/تير/1395 - 12:43
  یکی از با ارزش ترین عبادت ها قرائت و خواندن قرآن است چنانچه این کار به اندازه ای اهمیت دارد که خداوند درباره آن می فرماید: «فَاقرَوا ما تَیَسَّرَ مِنَ القُرآن؛ آنچه برای شما میسّر است قرآن بخوانید.
 • 19/خرد/1395 - 11:26
  علامه مجلسى_ رحمه الله علیه_ در زادالمعاد در فصل آخر اعمال ماه رمضان؛ نماز روزهای ماه رمضان به شرح زیر نوشته است:
   
  * نماز شب اول, چهار ركعت, در هر ركعت بعد از حمد پانزده مرتبه توحید.
  * نماز شب دوم, چهار ركعت, در هر ركعت بعد از حمد بیست بار انا انزلناه.
  * نماز شب سوم, ده ركعت, در هر ركعت حمد و پنجاه بار توحید.
  * نماز شب چهارم,هشت ركعت, در هر ركعت بحمدبو بیست مرتبه انا انزلناه.
  * نماز شب پنجم,دو ركعت در هر ركعت حمد و پنجاه بار توحید و بعد از سلام,صد مرتبه اللهم صل على محمد و آل محمد.
 • 15/ارد/1395 - 20:38
  نماز یکی از صورت‌های عبادت و پرستش است که در برخی از دین‌ها وضع شده‌است امام صادق (ع) فرمود: خداوند تبارک و تعالی فرمود، همانا نماز را از کسی قبول می‌کنم که هشت خصلت داشته باشد: امام صادق(ع) فرمود: خداوند تبارک و تعالی فرمود، همانا نماز را از کسی قبول می‌کنم که هشت خصلت داشته باشد: ۱- در پیشگاه عظمت من تواضع کند. ۲- روز را به ذکر من بگذراند. ۳- به بندگانم بزرگی نفروشد. ۴- گرسنه را سیر کند. ۵- برهنه را بپوشاند. ۶- نفسش را به خاطر من از شهوات باز دارد. ۷- بر مصیبت زده رحم کند. ۸- غریب را جای دهد.
 • 31/فرو/1395 - 20:29
  روز پدر 1395 تقدیم به تمام پدران مهربونی که در برابر -تقاضاهای جورواجور فرزندانشان -ندارم به لبخند حزینشان طعنه زد -نمی توانم در نگاه غمگینشان خیمه زد -اما، نمیتوانم هرگز بر لبشان نقش نبست ... پدر جان ، با یك دنیا شور و اشتیاق وضوی عشق می گیرم و پیشانی بر خاك می گذارم و خداوند را شكر می كنم كه فرزند انسان بزرگ و وارسته ای چون شما هستم. پدر جان عاشقانه دوستت دارم و بر دستانت بوسه میزنم. به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) علی ،گره گشاترین مرد عالم -آفتاب، روز را از لبخند دیوار کعبه آغاز می کند و ماه، از پیشانی تو نورانی می شود. -زمان، از حرکت می ایستد، تا تاریخ، از اولین نفس های تو آغاز شود.
 • 29/فرو/1395 - 12:37
  ویژه نامه ولادت نهمین اختر تابناک ولایت وامامت
 • 27/فرو/1395 - 20:34
  قرآن پدیده ایست که تلاوت آن مایه اجر و ثواب است
 • 17/اسف/1394 - 10:26
  تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام از آثار و برکات بسیاری برخوردار است که با توجه به روایات اسلامی به پاره ای از آن اشاره می شود.
 • 13/اسف/1394 - 10:51
  در وجوب نیکی به والدین و دعای خیر برای آنان فرقی بین زنده بودن و بعد از مرگشان نیست؛ یعنی فرزند وظیفه دارد همیشه از درگاه پروردگار برای آنان دعا و استغفار نماید.
 • 3/اسف/1394 - 11:02
  اقامه عزاداری در ایام و لیالی شهادت سیده نساء العالمین من الاولین و الآخرین، فاطمه زهرا سلام الله علیها از افضل قربات است.
 • 25/بهم/1394 - 13:03
  تولد زينب(س) و گريه پيامبر بر مصايب آن
  زينب كبرى (س) روز پنجم جمادى الاول سال 5 يا 6 هجرت در مدينه چشم به جهان گشود. خبر تولد نوزاد عزيز، به گوش رسول خدا (ص) رسيد. رسول خدا (ص) براى ديدار او به منزل دخترش ‍ حضرت فاطمه زهرا (س) آمد و به دختر خود فاطمه (س) فرمود:
  ((دخترم ، فاطمه جان ، نوزادت را برايم بياور تا او را ببينم )).
 • 16/بهم/1394 - 20:55
  ما کودکان خود را وقتى پنج ساله اند، به نماز امر مى کنیم؛ ولى شما کودکانتان را وقتى هفت ساله شدند، به نماز امر کنید. ما کودکان خود را وقتى هفت ساله اند، به روزه وا مى داریم
 • 11/بهم/1394 - 18:55
  حجت خداوند در زمین و ضرورت وجود او در عالم به معنای ضرورت وجود واسط فیض الهی در زمین است. از این رو گفته می شود که زمین هیچ گاه از وجود حجت خالی نخواهد بود. چون فیض در تکوین و تشریع از کانال وجود حجت خداوند به عالم و آدم می رسد
 • 11/بهم/1394 - 18:47
  در طول تاریخ اسلام چهار گونه دیدگاه و برخورد با قرآن کریم را می توان شناخت و آثار و شواهد آن را در فرهنگ اسلامی و حوزه های مرتبط با قرآن کریم مشاهده نمود.
 • 27/دى/1394 - 11:42
  شناخت مختصرى از زندگانى امام عسكرى علیه السلام
 • 14/دى/1394 - 10:14
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جنایت آل‌سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم و خاطرنشان کردند: بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.
 • 25/آذر/1394 - 13:24
  جلسه امر به معروف و نهی از منکر با حضور اعضاشواری امر به معروف در محل حوزه 12 شهید موذن برگزار گردید.

صفحه‌ها